Adaptacja w przedszkolu

Dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są źródłem przykrych napięć i strachu przed nowym, nieznanym otoczeniem. Małe dziecko może rozwijać swoje indywidualne możliwości oraz nawiązywać kontakty społeczne tylko wtedy, gdy ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Owo poczucie bezpieczeństwa można kształtować poprzez stopniowe oswajanie i poznawanie nowego otoczenia. Połowa sukcesu w adaptacji malucha do przedszkola to przekonanie rodziców, że przedszkole jest najlepszym środowiskiem stymulującym jego rozwój. Jeśli rodzice są o tym przekonani to potrafią spowodować, że maluch zapragnie bawić się z dziećmi w przytulnym i kolorowym przedszkolu.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Rodzicu:

• Przygotuj dziecko na pierwsze chwile w przedszkolu: mów o przedszkolu, poznaj kolegów, którzy też idą do tej samej grupy, jeśli to możliwe.
  • Mów językiem pozytywów: życz dziecku dobrej zabawy w przedszkolu, miłego dnia, zachęć do zbudowania wielkiej wieży z klocków. Unikaj komunikatów, które budują strach albo przekonanie, że przedszkole to nieprzyjemne, groźne miejsce: “Nie bój się”, “Przykro mi, ale muszę iść”, “Dasz sobie radę”.
  • Unikaj smutnego, rozżalonego tonu – staraj się przenieść na dziecko entuzjazm, pozytywne emocje, radość.
  • Daj czas na rozmowę przed przedszkolem, na uspokojenie się w domu, na wybranie zabawki do przedszkola, spokojne ubranie się.
  • Przed samym wejściem do sali załatw sprawy w miarę szybko: pożegnaj się z dzieckiem, przekaż je nauczycielowi, idź – nie obawiaj się, wszystko będzie dobrze.
  • Stopniuj czas pobytu dziecka w przedszkolu – na początku niech dziecko spędza w przedszkolu tylko kilka godzin, z czasem – możesz to zmienić, jeśli dziecko będzie się czuło komfortowo.
  • Nie uciekaj, gdy coś odwróci uwagę dziecka.
  • Dotrzymuj umów, nie oszukuj mówiąc “Pójdę do samochodu i zaraz wracam” albo "Czekam na Ciebie pod przedszkolem" – dziecko Ci ufa, dzięki temu, czuje się bezpiecznie – niech tak zostanie.
  • Buduj rutynę poranną, dzięki temu unikniecie wielu stresów. Dziecko będzie wiedziało co zaraz nastąpi i będzie na to lepiej emocjonalnie przygotowane. Możecie np. żegnać się zawsze w ten sam sposób “Buziak, przytulas i czas na zabawę!”.
  • Daj dziecku “kawałek domu” – dzięki ulubionej zabawce dziecko poczuje się lepiej.
  • Zaufaj nauczycielowi lub podziel się z nim miłym komentarzem. Daj znać, że rozumiesz jak trudny to dla niego czas.

Plakat zawierający wskazówki dla rodziców dotyczące pierwszych dni w przedszkolu - część pierwsza

Plakat zawierający wskazówki dla rodziców dotyczące pierwszych dni w przedszkolu - ciąg dalszy