Misja przedszkola

W naszej głębokiej świadomości przedszkole jest miejscem niesłychanie ważnym dla wspierania rozwoju osobowości dziecka w wieku 3 - 6 lat. Uważamy, że nasza placówka spełnia następujące zadania:
- umożliwia dzieciom znalezienie samopotwierdzenia, uczy podejmowania przez nie decyzji i uzasadniania swoich racji;

- ułatwia nawiązywanie kontaktów interpersonalnych i naukę zachowań społecznych;
- przygotowuje do podjęcia nauki w szkole;
- współpracuje z rodzicami.

Celem tych działań jest:
- wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci
- wzbogacenie i uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej przedszkola
- zaspakajanie potrzeb społeczności lokalnej
- upowszechnianie edukacji przedszkolnej

W naszej pracy z dziećmi staramy się, aby każde z nich uzyskało pozytywny obraz własnej osoby. Dlatego wspieramy poczucie ich własnej wartości w codziennych kontaktach z nimi, w każdej sytuacji edukacyjnej. Realizujemy to poprzez ukazywanie mocnych stron dziecka, docenianie podejmowanych działań, liczenie się z jego opiniami, uszanowanie indywidualnego tempa pracy, przekazywanie komunikatów werbalnych i niewerbalnych świadczących o akceptacji, okazywanie zainteresowania problemami dziecka. Staramy się organizować różne sytuacje, dające dzieciom możliwość potwierdzenia, że są wyjątkowe, posiadają wiele umiejętności i odnoszą sukcesy. Sytuacje społeczne istniejące w przedszkolu pozwalają dzieciom zapoznać się z zasadami współżycia w grupie. Aprobata bądź dezaprobata otoczenia pozwala stopniowo dzieciom nabierać orientacji i zdolności w życiu społecznym. Nabywanie przez dzieci dojrzałości w życiu społecznym dokonuje się w zespole zorganizowanym i świadomie kierowanym jakim jest grupa przedszkolna. Warunkami skuteczności efektywności oddziaływania na kształtowanie postaw społecznych jest trafność diagnozy pedagogicznej nauczyciela. Szczególną rolę w rozwoju społecznym spełniają zabawy tematyczne, w których dzieci przyjmują określone role. Zabawy te wymagają współdziałania i współpracy między dziećmi; wtedy kształtuje się życzliwość, chęć niesienia pomocy innym, utrzymanie ładu i porządku. Również zabawy podczas których wykonywane są rozmaite czynności i prace w różnych formach organizacyjnych: w parach, w małych i większych zespołach mobilizują do nawiązywania kontaktów i współdziałania. Jednym z ważniejszych zadań jest także wyrabianie gotowości dzieci do podjęcia nauki w szkole. Łącząc zabawę z nauką, przygotowujemy do nauki czytania i pisania, nabywania elementarnych umiejętności matematycznych. Szczególny nacisk kładziemy na rozwój mowy i myślenia oraz rozwój emocjonalno- społeczny:
Umiejętność swobodnego i zrozumiałego dla otoczenia wypowiadania się, wyrażania własnych sądów, wniosków, ocen, pytań;
Rozwijamy samodzielność, zaradność, chęć i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych
Umiejętność podporządkowania się niezbędnym zasadom postępowania i uczestniczenie w pracach społecznych;
Kształtujemy obowiązkowość, wytrwałość, umiejętność koncentracji uwagi.

Wspieranie rozwoju dziecka odbywa się przy aktywnym udziale rodziców. Informacje rodziców dotyczące dziecka są bardzo cenne podczas dokonywania diagnozy pedagogicznej czyli rozeznania w jego możliwościach i potrzebach. Praca indywidualna z dzieckiem w zakresie niwelowania trudności na jakie napotyka dziecko, odbywa się również przy współudziale rodziców. Dajemy rodzicom wskazówki i rady, jak dzieciom pomóc i jak z nimi postępować.

Cele pracy z dziećmi:
1. Budowanie obrazu własnej osoby i świata.
- akceptowanie siebie i innych;
- kształtowanie umiejętności współodczuwania (empatia);
- wyrażanie swoich uczuć, poglądów (asertywność);
- rozwijanie szacunku do drugiego człowieka (rówieśnicy, dorośli, osoby starsze);
- rozróżnianie dobra od zła.
2. Rozwijanie postawy twórczej dziecka.
3. Kształtowanie samodzielności dziecka przejawiającej się w samoobsłudze, gotowości do
podejmowania inicjatyw oraz umiejętności radzenia sobie z problemami.
4. Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie, porozumiewania się z rówieśnikami i dorosłymi, otwartości na kontakty z innymi.
5. Gotowość do podjęcia nauki szkolnej.