Nowy obowiązek segregowania odpadów tekstylnych
Nowy obowiązek segregowania odpadów tekstylnych
1 stycznia 2025 roku weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej nakazująca selektywną zbiórkę zużytej odzieży, tekstyliów i butów, która nie może już trafiać do zwykłych pojemników na odpady zmieszane. Aby pomóc łodzianom w realizacji nowego obowiązku miasto w porozumieniu z firmą Humana Secondhand Poland Sp. z o.o. stawia specjalne pojemniki, do których można wyrzucać zużyte tekstylia. Dziś na ul. Piotrkowskiej na wysokości bloków Piotrkowska 204/210 stanął pierwszy z nich, do końca stycznia będzie ich 50.
- Oczywiście łodzianie nadal mogą oddawać zużytą odzież i tekstylia do jednego z trzech Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: przy ul. Zamiejskiej, Granicznej lub Kasprowicza. Kolejne pojemniki będą ustawiane od 7 stycznia, mapki z ich lokalizacją będą dostępne w aplikacji lodz.pl – powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.
Porozumienie z Humana Secondhand Poland Sp. z o.o. zakłada, że firma stawia pojemniki, będzie je opróżniać a także dbać o czystość wokół. Jedyny koszt jaki miasto ponosi z tego tytułu to druk naklejek na pojemniki. Każdy z pojemników będzie ulokowany na działce należącej do miasta, znajdującej się w pobliżu budynków mieszkalnych.
- Mamy wybrane lokalizacje, ale będziemy informować mieszkańców dopiero po ustawieniu pojemnika. Prosimy o nieco cierpliwości, informacje będziemy zamieszczać sukcesywnie na stronie internetowej miasta poświęconej gospodarowaniu odpadami - dodał Łukasz Sitek z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.
Firma Humana została wybrana po szeregu konsultacji i analiz, wiadomo, że odzież nadająca się do użycia będzie trafiać do osób w kryzysie bezdomności natomiast koce i ręczniki – do schroniska dla zwierząt, które potrzebuje tego rodzaju tekstyliów. Zgodnie z nowymi przepisami do pojemników albo do PSZOK-ów należy wyrzucać: odzież, koce, ręczniki, pościel, firanki, ubranka zwierzęce, buty, torebki. Te odpady nie mogą już trafiać do pergoli ani do żadnego z pojemników do selektywnej zbiórki odpadów czy do odpadów zmieszanych. Konsekwencją nierespektowania nowego przepisu jest nałożenie na właściciela nieruchomości kary w postaci podwyższonej opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia przepisami samorząd ma obowiązek udostępnić mieszkańcom co najmniej 1 punkt w którym mogą się pozbyć tekstyliów, Łódź – oprócz 3 PSZOK-ów - zdecydowała się postawić także pojemniki, ponieważ podobny sposób sprawdził się w przypadku małych elektroodpadów. W całym mieście są charakterystyczne czerwone pojemniki, z których łodzianie chętnie korzystają.
Zmiany_zasad_segregowania_odpad__w_3_.docx [.docx, 108.79 kB]